Emiratet e Bashkuara Arabe janë një përzierje e kulturës së Lindjes së Mesme dhe asaj perëndimore, me shkretëtira të pamasë të kombinuara me qendra tregtare të shtrenjta, kuzhinë të mirë dhe gjatësi të gjata bregdetare. Emiratet e Bashkuara Arabe (Emiratet e Bashkuara Arabe) janë shndërruar nga dunat e rërës, kalatë e shkatërruara dhe fshatrat e peshkimit një shekull më parë në një destinacion mbresëlënës dhe tërheqës që ofron një përzierje magjepsëse të kulturës tradicionale islame dhe komercializimit të pamatur. Sot, Emiratet e Bashkuara Arabe janë të njohura sot për hotelet luksoze resorte, arkitekturën ultra-moderne, rrokaqiejt, hotelet me shtatë yje dhe një oreks në dukje të pafund për mega-projekte të reja dhe krijuese, të ushqyer kryesisht (por jo vetëm) nga paratë e naftës.

Kjo përzierje e kozmopolitizmit të lartë dhe përkushtimit fetar i jep Emiratet e Bashkuara Arabe një ndjenjë të veçantë të të qenit një vend që është njëkohësisht i avancuar dhe i zhytur në tradita dhe kulturë. Është një vend që është krenar për historinë e tij, dhe nëse ecni me mendje të hapur, do të gjeni një vend që është po aq i larmishëm kulturalisht si çdo tjetër në botë.

Emiratet e Bashkuara Arabe (EBA), të njohura më parë si Shtetet e Bashkuara, janë një klub elitar, i pasur me naftë me shtatë anëtarë: Abu Dhabi, Sharjah, Ras al-Khaimah, Ajman, Dubai, Fujairah dhe Umm al-Quwain. Megjithatë, Dubai dhe Abu Dhabi tërheqin shumicën e vizitorëve. Të dyja kanë një gamë gjithnjë në zgjerim të hoteleve të nivelit të lartë, restoranteve gustator, klubeve të natës me markë dhe qendrave të shitjes me pakicë vezulluese.

Akomodimi në Emiratet e Bashkuara Arabe

Hotelet e shtrenjta dhe luksoze konkurrojnë me njëri-tjetrin në të gjithë Emiratet, veçanërisht në Abu Dhabi dhe Dubai. Shpenzimet më të rëndësishme themelore janë strehimi. Një dhomë dyshe për natën për afërsisht 250 dh (47 £/70 USD) është e mundur në fundin absolut të shkallës, dhe ndonjëherë edhe më pak. Më shumë hotele luksoze do t'ju kthejnë rreth 500 Dhh (95 £/140 USD) në natë dhe nuk do të jeni në gjendje të merrni një shtrat në një nga hotelet më të bukur me pesë yje të qytetit për më pak se 1000 dh (190 £/280 USD ) të paktën për një natë; tarifat e dhomave në vendet më të mira mund t'ju kthejnë disa mijëra dirhemë.

Kur rezervoni online para kohe, mund të fitoni zbritje deri në 50%. Nëse rezervoni hotelin dhe biletat tuaja ajrore së bashku, mund të jeni në gjendje të merrni një ofertë më të mirë.

hyrje Kërkesat e daljes

Amerikanët që vizitojnë Emiratet e Bashkuara Arabe duhet të kenë një pasaportë të vlefshme të Shteteve të Bashkuara për të paktën gjashtë muaj nga data e mbërritjes së tyre. Udhëtarët duhet të kenë gjithashtu një biletë kthimi ose konfirmim tjetër të nisjes nga Emiratet e Bashkuara Arabe brenda periudhës 30-ditore. Udhëtarët që planifikojnë të qëndrojnë më shumë se 30 ditë duhet së pari të marrin një vizë turistike. Amerikanët që largohen nga Emiratet e Bashkuara Arabe me rrugë tokësore do të paguhen me një tarifë nisjeje prej 35 dirhemë (rreth 9.60 dollarë), e cila duhet të paguhet në monedhën vendase. Vizitoni faqen e internetit të Departamentit të Shtetit të SHBA për më shumë informacion.

Rregullat për turistët gjatë COVID-19

Qytetarët e të gjitha vendeve mund të vizitojnë Emiratet e Bashkuara Arabe për turizëm nëse kanë marrë një dozë të plotë të një prej vaksinave të miratuara nga OBSH për COVID-19. Me të mbërritur në aeroport, ata duhet t'i nënshtrohen një testi të shpejtë PCR. Rregulloret e mëparshme për personat e pavaksinuar, duke përfshirë edhe ata që janë të përjashtuar, mbeten në fuqi.

Udhëtarët që duan të përfitojnë nga përfitimet e disponueshme për ata që janë vaksinuar në Emiratet e Bashkuara Arabe, mund ta bëjnë këtë nëpërmjet platformës ICA ose aplikacionit Al Hosn.

Shëtitje në Emiratet e Bashkuara Arabe

Me metro:

Në vitin 2009, u hap stacioni i parë i metrosë në Dubai. Aeroporti është i lidhur me qytetin me hekurudha pa shofer dhe plotësisht të automatizuar. Mund të vizitoni destinacione të ndryshme turistike përmes metrosë.

Nga rruga:

Rrugë autobusi çdo 15 minuta nga Dubai në Abu Dhabi, me ndalesa në Liwa, Al-Ain dhe Sharjah. Ju mund të planifikoni udhëtimin tuaj në përputhje me rrethanat. Ekzistojnë gjithashtu shumë taksi me matës të disponueshëm që mund të rezervoni për një kohë të caktuar.

Nga ajri:

Linjat ajrore buxhetore ofrojnë gjithashtu udhëtime të shkurtra brenda vendit duke filluar nga nën 20 £. Air Arabia, Felix, Jazeera, Bahrain Air dhe FlyDubai, janë mes tyre.

Moti në Emiratet e Bashkuara Arabe

Moti në Emiratet e Bashkuara Arabe është i ngjashëm me shkretëtirën, me verë të nxehtë dhe dimër të butë. Me përjashtim të muajve më të nxehtë (korrik dhe gusht), kur Emiratet e Bashkuara Arabe digjen nxehtë. Moti në Emiratet e Bashkuara Arabe është i nxehtë, me temperatura që arrijnë 45 ° C (113 ° F). Niveli i lagështisë është jashtëzakonisht i lartë, mesatarisht mbi 90%.

Sezoni i dimrit, i cili shtrihet nga tetori në mars, është koha më e mirë për të vizituar dhe udhëtuar në të gjithë Emiratet e Bashkuara Arabe, pasi moti është i butë dhe i këndshëm, duke e bërë atë të shkëlqyeshëm për turne turistike dhe aktivitete në natyrë. Me rritjen e temperaturës në një nivel më të rehatshëm, kjo periudhë konsiderohet të jetë më e mira për sa i përket kushteve të motit. Gjatë dimrit, temperatura mesatare e ditës është 25 ° C (77 ° F). Reshjet në Dubai janë të paparashikueshme dhe rrallë zgjasin për një kohë të gjatë. Me një mesatare vjetore prej 5 ditësh shiu, Dubai ka një reshje të shkurtër dhe të rrallë. Më së shumti bie shi gjatë stinës së dimrit.

Muajt ​​e pranverës dhe vjeshtës janë gjithashtu disi të përshtatshëm për të vizituar Emiratet e Bashkuara Arabe. Muajt ​​e pranverës janë nga marsi deri në maj, kur temperaturat fillojnë të rriten vazhdimisht drejt majave të verës, ndërsa muajt e vjeshtës fillojnë në shtator kur temperaturat fillojnë të bien vazhdimisht.

Ushqimi në Emiratet e Bashkuara Arabe

Përbërësit kryesorë të kuzhinës së Emirateve janë peshku, mishi dhe orizi. Kebab kashkash (mish dhe erëza në një salcë domate) është një vakt popullor në Emiratet e Bashkuara Arabe. Një pjatë e shijshme anësore është një tabuleh, një sallatë e lehtë me kuskus me domate, lëng limoni, majdanoz, nenexhik, qepë dhe kastravec. Shawarma është një rostiçeri popullore e ushqimit të rrugës, në të cilën mishi i qengji ose pule përpunohet me hell dhe shërbehet në bukë të sheshtë arabe me sallatë dhe salca. Topat e qiqrave të skuqura thellë funksionojnë mirë me patëllxhanë pikante, bukë dhe humus. Për ëmbëlsirë, provoni hurma të freskëta dhe Umm Ali (Nëna e Aliut), një lloj puding buke. Si një gjest mirëseardhjeje, kafeja me kardamom ofrohet shpesh falas.

Duke pasur parasysh përbërjen e larmishme të Dubait, do të prisnit një gamë të gjerë kuzhinash të ndryshme ndërkombëtare. Kuzhinat italiane, iraniane, tajlandeze, japoneze dhe kineze janë të gjitha të njohura, por kuzhina indiane është veçanërisht e dukshme, me shtëpi të lira, por shpesh të papritura të shkëlqyera me kerri, të shpërndara në të gjithë qendrën e qytetit, duke ushqyer popullsinë e madhe nënkontinentale të Dubait.

Përveç Sharjah, alkooli është përgjithësisht i disponueshëm në shumë restorante dhe bare në të gjithë Emiratet. Për të blerë alkool në dyqanet e pijeve, duhet të merrni një licencë, e cila është një kërkesë ligjore, por e injoruar gjerësisht. Licenca e alkoolit shërben si verifikim që mbajtësi i tij nuk është musliman. Një pasaportë nuk do të mjaftojë. Sidoqoftë, mund të blini verë pa doganë në aeroport për ta sjellë në Emiratet e Bashkuara Arabe.

Gjera per te bere në Emiratet e Bashkuara Arabe

Emiratet e Bashkuara Arabe janë një vend i jashtëzakonshëm. Kontrasti i dy, gjysma e botës së re dhe gjysma e botës së vjetër, e bën një destinacion turistik vërtet interesant. Ndërsa Dubai është qyteti luksoz me ritmin më të shpejtë në botë, Emiratet e tjera, si Fujairah, janë të pasura me kulturë lokale. Shkoni me diçka pak më ndryshe jashtë Dubait modern për një udhëtim vërtet unik.

Merrni një Safari në shkretëtirë

Safari në shkretëtirë Safari në shkretëtirë ose duna janë një aspekt i rëndësishëm i kulturës së Emirateve të Bashkuara Arabe. Kur bie shi, gjë që nuk është shpesh, gjysma e vendit ngrihet dhe lë dunat për të garuar me 4 rrota. Nëse dëshironi ta provoni, mund ta pyesni hotelin tuaj për agjencitë lokale të udhëtimit që ofrojnë safari në shkretëtirë. Ato ofrohen në Dubai, Abu Dhabi dhe Al Ain dhe zakonisht përfshijnë një përvojë kulturore. Pasi të jeni në kampin e shkretëtirës, ​​mund të merrni pjesë në traditat kulturore të Emirateve, të tilla si një udhëtim me deve, veshje tradicionale, pirja e shishas dhe ngrënia e një BBQ me qymyr nën yjet.

Vizitoni Xhaminë e Madhe Sheikh Zayed

Xhamia Sheikh Zayed, e quajtur pas babait të dashur themelues të Emirateve të Bashkuara Arabe, ia vlen patjetër të vizitohet. Xhamia, e cila ndodhet në kryeqytetin e Abu Dhabit, është e përbërë nga materiale të vlefshme të marra nga e gjithë bota. Një vizitë në xhami, e hapur për publikun çdo ditë përveç të premtes gjatë Ramazanit, është sa informuese dhe emocionuese. Vëllimi verbues i mermerit të bardhë në pjesën e jashtme bie mirë në kontrast me mjedisin përndryshe të zbehtë. Turneu ju mëson për kulturën islame dhe është më pak frikësues sesa të ecni vetë nëpër xhami. Meqenëse xhamia Sheikh Zayed është një xhami funksionale, ekziston një rregull i veshjes. Çdo grua duhet të mbulohet nga koka te këmbët. Këmbët e meshkujve nuk duhet të shfaqen, megjithëse krahët e tyre janë të pranueshëm. Nëse je veshur në mënyrë joadekuate, xhamia do t'ju pajisë me veshjen e duhur.

Bëni një shëtitje përgjatë The Plazhi Jumeirah

Walk-in Jumeirah Beach, Dubai është një zonë e njohur turistike me hotele të shkëlqyera, pazar dhe kuzhinë ndërkombëtare. Plazhi është i aksesueshëm për publikun dhe i lirë për not. Ai përmban një zonë për lojëra në ujë për fëmijët e vegjël, një park ujor të fryrë në det të hapur për të rriturit dhe shëtitje me deve përgjatë rërës. Është destinacioni ideal turistik në Emiratet e Bashkuara Arabe. Ndërsa spërkatni nëpër valë, ju mund të shihni Palm Atlantis që noton në oqean dhe Burj Al Arab më poshtë në breg, ashtu si në ato fotot perfekte të Dubait. Këtu bëhet jashtëzakonisht nxehtë gjatë verës dhe uji nxehet deri në temperaturën e një banje të ngrohtë, kështu që nëse e provoni këtë ndërmjet nëntorit dhe marsit kur moti është më i freskët, do të argëtoheni shumë më tepër.

Shëtitje në një Wadi

Një rritje në vadi është një domosdoshmëri nëse jeni duke kërkuar për një përvojë unike në Emiratet e Bashkuara Arabe. Wadi është një term tradicional për një shtrat lumi ose kanion prej guri. Ata qëndrojnë të thatë pjesën më të madhe të vitit, por kur bie shi, mbushen shpejt me ujin që buron nga malet. Wadi Tayyibah, i vendosur afër Masafit, është një aventurë gjithë-ditore nga Dubai. Ekskursioni në zonë zbulon Falaj, një sistem vaditjeje beduin që përdoret për të ujitur palmat. Ka palma hurma, dhe në varësi të reshjeve, vadi mbushet me ujë, duke siguruar një oaz të vogël të qetë në shkretëtirë.

Shihni një Konkurs Bukurie Camel

Fshati Liwa vjen në jetë çdo vit për Festivalin vjetor Al Dhafra, i cili është i fshehur në një sektor bosh pranë kufirit saudit. Konkursi Camel është një pjesë unike e këtij udhëtimi dhe një mundësi unike për të parë aspekte të kulturës beduine. Mbajtur në dhjetor kur moti është më i freskët, devetë ekzaminohen për faktorë të tillë si drejtësia e veshëve dhe gjatësia e qerpikëve. Devetë fituese më pas lyhen me shafran dhe marrin pjesën e tyre të çmimit të parave prej 13 milionë dollarësh (SHBA)! Kjo ngjarje ia vlen 6 orë udhëtim me makinë, sepse është vendosur midis dunave të pakufishme dhe përfshin gara Saluki, shfaqje kulturore dhe tregje.

Hipni slitën më të shpejtë në botë

Shkoni në ishullin Yas në Abu Dhabi dhe vizitoni Ferrari World. Ka shumë për të parë dhe bërë për të gjitha moshat, por pika e kthesës është Formula Rossa e famshme. Kjo slitë me rul është vërtet e shpejtë, duke arritur shpejtësi deri në 240 kilometra në orë. Ata ju sigurojnë syze mbrojtëse për t'i vendosur përpara se të vozitni. Ndërsa vizitoni ishullin Yas, duhet të vizitoni Yas Waterworld, Yas Mall dhe Yas Beach Club. Nëse jeni duke kërkuar për diçka pak më elegante, shkoni te bari i koktejve Skylite i Viceroy Hotel Yas Island në krye.

Vizitoni Burj Khalifa

Nëse jeni duke vizituar Dubain, duhet të vizitoni Burj Khalifa. Është e mahnitshme nga jashtë, por pamja nga brenda është e pakrahasueshme në 555 metra në qiell. Rezervoni biletën tuaj në internet rreth orës 4 ose 5 dhe do të jeni në gjendje të qëndroni në kuvertën e vëzhgimit për aq kohë sa dëshironi. Ju mund të shikoni metropolin që është Dubai gjatë ditës dhe natës nëse e vizitoni në këtë kohë të ditës. Pasi të keni mbushur pamjen, shkoni te qendra tregtare, Souq al Baha dhe shatërvani i Dubait në liqenin Burj Khalifa. Koncertet e mbrëmjes mbahen në shatërvan çdo gjysmë ore duke filluar në orën 6:11 dhe duke përfunduar në XNUMX:XNUMX Kombinimi i ndriçimit, muzikës dhe elementëve të tjerë krijon një përvojë unike.

Dubai i skive

Fakti që jeni në një nga qytetet më të nxehta në botë nuk do të thotë që nuk duhet të jeni në gjendje të bëni ski. Për shkak se bora është e vështirë të kalohet në Dubai, ata ngritën një mal me dëborë brenda qendrës së tyre masive tregtare.

"Mali" prej 279 këmbësh, i cili duket çuditërisht madhështor edhe nga jashtë, është tërheqja kryesore. Ka disa pista skish në karakteristikat gjeologjike të krijuara nga njeriu. Nëse skijimi ose dëbora nuk është gjëja juaj, ka shumë opsione të tjera, si rrëshqitëse dhe madje edhe një vend ku mund të takoni pinguinët.

Vetëm për shkak se diçka nuk duket se i përshtatet në Dubai nuk do të thotë se nuk do të jetë, dhe Ski Dubai nuk bën përjashtim. Në atë rajon të botës, koncepti i një resort skijimi është aq i huaj sa që çdo biletë hyrje përfshin një pallto dhe një borë me qira, sepse nuk ka nevojë praktike për të pasur gjëra të tilla ndryshe.

Vizitoni Dubai Mall

Qendra e madhe Dubai Mall, e cila përfshin mbi 1,300 biznese, është një nga qendrat më të mëdha të shitjes me pakicë në botë. Edhe nëse nuk keni ndërmend të blini asgjë, një vizitë në këtë qendër masive është një domosdoshmëri: Dubai Mall gjithashtu ka një sërë opsionesh argëtimi, duke përfshirë një shesh patinazhi në akull, një kinema dhe një numër atraksionesh miqësore për fëmijët, duke përfshirë një akuarium me dhjetëra mijëra kafshë ujore. Ndaluni pranë shatërvanit të Dubait jashtë qendrës tregtare për pak kohë nëse jeni në zonë natën vonë.

Merrni metronë për në stacionin Burj Khalifa/Dubai Mall për qasjen më të lehtë. Qendra shërbehet gjithashtu nga dy linja autobusësh, nr. 27 dhe nr. 29. Çdo ditë nga ora 10 e mëngjesit deri në mesnatë, Dubai Mall (dhe gjithçka brenda tij) është në dispozicion të publikut. Ndërsa eksplorimi rreth qendrës tregtare është falas, disa atraksione në qendër do të kërkojnë një hyrje.

Vizitoni Xhaminë Jumeirah

Udhëtarët inkurajojnë fuqishëm një vizitë në këtë destinacion, edhe nëse nuk jeni fetar, për shkak të vlerës së tij arsimore dhe rëndësisë kulturore. Prezantimi edukativ i udhërrëfyesve mbi arkitekturën e xhamisë dhe diskutimi udhëzues për Islamin u përshëndet mirë nga vizitorët.

Por së pari, një shënim për sjelljen: Ata që synojnë të vizitojnë xhaminë duhet të vishen modeste, me mëngë të gjata dhe pantallona apo funde të gjata. Grave do t'u kërkohet gjithashtu të mbajnë një shall për të mbuluar kokën. Nëse nuk keni veshje tradicionale, xhamia do t'ju jepte me kënaqësi veshjen e duhur për pranim.

Udhëtimi kushton 25 dirhemë (më pak se 7 dollarë), dhe fëmijët nën moshën 12 vjeç lejohen falas.

Planifikoni një udhëtim në Emiratet e Bashkuara Arabe:

Emiratet e Bashkuara Arabe tani janë në dispozicion për të gjithë udhëtarët e vaksinuar pa pasur nevojë të kalojnë karantinë! A jeni gati për një përvojë të paharrueshme pushimi?

Tani është momenti i përsosur për t'u çlodhur në diell dhe për t'u lidhur me natyrën. Është koha për t'u zhytur në kultura të reja, për të vazhduar përvojat e reja dhe për të eksploruar Emiratet e Bashkuara Arabe (EBA). Është koha për t'u argëtuar, për të kaluar kohë me familjen tuaj dhe për të krijuar kujtime të reja.


si të merrni një marrëveshje për hotelet në qendër të Dubait

Po planifikoni udhëtimin tuaj të ardhshëm në qendër të Dubait? A ëndërroni të qëndroni në një nga hotelet luksoze dhe mahnitëse që ofron qyteti? Epo, ne kemi një lajm të mirë për ju! Në këtë postim, ne...

sa rritje përjetojnë hotelet në vit në Dubai

Dubai është një qytet luksi dhe inovacioni, duke tërhequr turistë nga e gjithë bota me premtimet e aventurës, relaksimit dhe kënaqësisë. Në qendër të këtij premtimi është industria e lulëzuar e hotelerisë së qytetit, e cila është bërë një kontribues jetik në ekonominë ...

kur është sezoni i ulët për hotelet në dubai

Mirë se vini në qytetin magjepsës të Dubait, një qytet që nuk ka nevojë për prezantim! Si një destinacion me famë botërore, Dubai krenohet me plazhe të bukura me rërë, arkitekturë mahnitëse dhe një përvojë luksoze të parezistueshme. Përveç atraksioneve të qytetit, koha më e mirë për të planifikuar një...

sa kushtojnë hotelet dhe apartamentet në dubai

A po planifikoni të vizitoni Dubai në çdo kohë së shpejti dhe jeni të shqetësuar për gjetjen e akomodimit të duhur që përputhet me buxhetin dhe shijen tuaj? Nëse po, atëherë kjo mund të jetë koha e përsosur për të ndaluar shqetësimet tuaja dhe na besoni ne për të udhëhequr ...

cilat hotele janë pikërisht në shëtitjen e marinës së Dubait

Dubai është i njohur për begatinë, ekstravagancën dhe një horizont të lë pa frymë, dhe një nga vendet më të mira për të shijuar këtë pamje është Dubai Marina Walk. Nëse po planifikoni një udhëtim në këtë metropol vezullues, kjo mund të jetë koha...

sa mirë id hotele në përroin e Dubait për dy ditë

Zona e përroit të Dubait Nëse po planifikoni një udhëtim në Dubai, atëherë do të kënaqeni. Dhe nëse jeni duke kërkuar për vendin e përsosur për të qëndruar, atëherë mos kërkoni më larg se Dubai Creek. Është një zonë e bukur me një...

cilat hotele në Dubai kanë shërbimin e transportit aeroport të përfshirë

Dubai, qyteti i arit, është një destinacion popullor turistik që tërheq miliona vizitorë çdo vit. Një nga aspektet më të rëndësishme të një eksperience të këndshme udhëtimi është të kesh një mjet transporti të përshtatshëm dhe të rehatshëm. Kjo është arsyeja pse ne ...

çfarë përdorin hotelet e Emirateve në Dubai

Mirë se vini në qytetin luksoz të Dubait, ku luksi dhe komoditeti janë me bollëk. Dubai është një destinacion ideal për udhëtarët që kërkojnë të përjetojnë akomodime të pasura, dhe si një linjë ajrore e spikatur, Emirates ka bashkëpunuar me shumë prej kompanive më të mira të qytetit ...

sa paguhen kamarieret dhe kamarieret ne hotelet e Dubait

A keni menduar ndonjëherë se sa fitojnë kamerierët dhe kamarieret në hotelet e Dubait? Nëse jeni kurioz për pagat e fituara nga profesionistët e mikpritjes në një nga qytetet më luksoze në botë, atëherë jeni në vendin e duhur! Mirë se vini...

ku janë hotelet në Dubai

Mirë se vini në Dubai, një qytet që njihet gjerësisht për përvojën e tij luksoze dhe mikpritjen e klasit botëror. Pavarësisht nëse planifikoni të vizitoni për biznes apo për argëtim, gjetja e vendit të përsosur për të qëndruar është thelbësore për të siguruar një përvojë të paharrueshme. Dubai...