Обединетите Арапски Емирати се мешавина од блискоисточна и западна култура, со огромни пустини во комбинација со скапи трговски центри, добра кујна и долги брегови. Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ) еволуираа од песочни дини, уништени тврдини и рибарски села пред еден век во дестинација која запира и привлекува наслови која нуди фасцинантен спој на традиционалната исламска култура и непромислена комерцијализација. Денес, ОАЕ се познати по раскошните хотели во одморалиштето, ултрамодерната архитектура, облакодерите, хотелите со седум ѕвезди и навидум бескрајниот апетит за нови и инвентивни мега-проекти, поттикнати главно (но не само) од парите од нафтата.

Оваа мешавина на висок космополитизам и религиозна посветеност им дава на ОАЕ посебно чувство дека се земја која е и врвна и потопена во традиции и култура. Тоа е земја која е горда на својата историја, и ако одите со отворен ум, ќе најдете земја која е културно разновидна како и секоја друга во светот.

Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ), порано познати како Труцијални држави, се елитен клуб богат со нафта со седум членови: Абу Даби, Шарџа, Рас ал-Каима, Ајман, Дубаи, Фуџаира и Ум ал-Кувејн. Сепак, Дубаи и Абу Даби привлекуваат најголем дел од посетителите. И двете имаат постојано проширувачка палета на хотели од висока класа, гурмански ресторани, брендирани ноќни клубови и блескави трговски центри.

Сместување во Обединетите Арапски Емирати

Скапите и луксузни хотели се натпреваруваат еден со друг низ Емиратите, особено во Абу Даби и Дубаи. Најзначајниот фундаментален трошок е сместувањето. Двокреветна соба за ноќевање за приближно 250 dh (47 фунти/70 американски долари) е можна на апсолутно долниот крај на вагата, а понекогаш дури и помалку. Повеќе луксузни хотели ќе ве вратат околу 500 dh (95 £/140 американски долари) по ноќ, а нема да можете да легнете во еден од поубавите хотели со пет ѕвезди во градот за помалку од 1000 dh (190 фунти/280 американски долари ) во најмала рака за една ноќ; стапките на собите на најдобрите места можат да ви вратат неколку илјади дирхами.

Кога резервирате онлајн пред време, можете да заработите попусти до 50%. Ако го резервирате хотелот и авионскиот билет заедно, можеби ќе можете да добиете подобра понуда.

Влегување Барања за излез

Американците кои ги посетуваат Обединетите Арапски Емирати мора да имаат валиден пасош на Соединетите држави најмалку шест месеци по датумот на нивното пристигнување. Патниците мора да имаат и повратен билет или друга потврда за поаѓање од ОАЕ во рок од 30 дена. Патниците кои планираат да останат подолго од 30 дена мора прво да добијат туристичка виза. На Американците кои ги напуштаат ОАЕ по копно ќе им се наплаќа такса за заминување од 35 дирхами (околу 9.60 долари), која мора да се плати во локална валута. Посетете ја веб-страницата на американскиот Стејт департмент за дополнителни информации.

Правила за туристите за време на СОВИД-19

Граѓаните на сите земји можат да ги посетат Обединетите Арапски Емирати за туризам доколку зеле целосна доза на една од вакцините за COVID-19 одобрени од СЗО. По пристигнувањето на аеродромот, тие мора да подлежат на брз PCR тест. Претходните прописи за невакцинираните лица, вклучително и оние кои се изземени, остануваат на сила.

Патниците кои сакаат да ги искористат придобивките достапни за оние кои биле вакцинирани во ОАЕ може да го сторат тоа преку платформата ICA или апликацијата Al Hosn.

Движење во Обединетите Арапски Емирати

Со метро:

Во 2009 година беше отворена првата метро станица во Дубаи. Аеродромот е поврзан со градот со железници без возачи, целосно автоматизирани. Можете да посетите различни туристички дестинации преку метро.

По пат:

Автобуска линија на секои 15 минути од Дубаи до Абу Даби, со постојки во Лива, Ал-Аин и Шарџа. Можете да го испланирате вашето патување соодветно. Исто така, има многу достапни такси со мерна вредност што можете да ги резервирате за одредено време.

Од воздух:

Буџетните авиокомпании, исто така, обезбедуваат кратки патувања во земјата, почнувајќи од под 20 фунти. Ер Арабија, Феликс, Џезира, Бахреин Ер и ФлајДубаи се меѓу нив.

Времето во ОАЕ

Времето во Обединетите Арапски Емирати е пустинско, со топли лета и благи зими. Освен во потоплите месеци (јули и август), кога ОАЕ гори жешко. Времето во ОАЕ е топло, со температури до 45 ° C (113 ° F). Нивото на влажност е исклучително високо, во просек над 90%.

Зимската сезона, која се протега од октомври до март, е најдобро време за посета и патување низ ОАЕ бидејќи времето е благо и пријатно, што го прави одлично за разгледување на знаменитости и активности на отворено. Бидејќи температурата се зголемува на поудобно ниво, овој период се смета за најдобар во однос на временските услови. Во текот на зимата, просечната дневна температура е 25 ° C (77 ° F). Врнежите во Дубаи се непредвидливи и ретко траат долго време. Со годишен просек од 5 дена дожд, Дубаи има кратки и ретки врнежи. Претежно врне во зимската сезона.

Месеците пролет и есен се некако погодни за посета на Обединетите Арапски Емирати. Пролетните месеци се од март до мај, кога температурите почнуваат постојано да се зголемуваат кон летните врвови, додека есенските месеци започнуваат во септември кога температурите почнуваат постојано да опаѓаат.

Храна во Обединетите Арапски Емирати

Примарните состојки на емиратската кујна се рибата, месото и оризот. Кебап кашкаш (месо и зачини во сос од домати) е популарен оброк во Обединетите Арапски Емирати. Вкусен прилог е табуле, лесна кускус салата со домати, сок од лимон, магдонос, нане, кромид и краставица. Шаварма е популарна закуска за улична храна во која јагнешкото или пилешкото месо се навалува и се служи во рамен арапски леб со салата и сосови. Пржените топчиња од наут убаво функционираат со зачинети модри патлиџани, леб и хумус. За десерт, пробајте свежи урми и Ум Али (Мајката на Али), еден вид пудинг од леб. Како гест на добредојде, кафето од кардамон често се нуди бесплатно.

Со оглед на разновидната шминка на Дубаи, би очекувале да бидат достапни широк спектар на различни интернационални кујни. Италијанската, иранската, тајландската, јапонската и кинеската кујна се сите популарни, но индиската кујна е особено забележлива, со евтини, но често неочекувано извонредни кари куќи расфрлани низ центарот на градот кои го угостуваат огромното субконтинентално население на Дубаи.

Освен во Шарџа, алкохолот е генерално достапен во многу ресторани и барови низ емиратите. За да купите алкохол во продавници за алкохол, мора да стекнете лиценца, што е законско, но широко игнорирано барање. Дозволата за алкохол служи како потврда дека носителот не е муслиман. Пасошот нема да биде доволен. Сепак, можете да купите вино без царина на аеродромот за да го внесете во ОАЕ.

Нешта да се направи во Обединетите Арапски Емирати

Обединетите Арапски Емирати се неверојатна земја. Контрастот на двата, половина нов свет и половина стар свет, создава навистина интересна туристичка дестинација. Додека Дубаи е најбрзиот луксузен град во светот, другите Емирати, како што е Фуџаира, се богати со локална култура. Одете со нешто малку поинакво надвор од модерниот Дубаи за навистина уникатно патување.

Земете пустински сафари

Пустинско сафари Сафари во пустината или дините се важен аспект на културата на ОАЕ. Кога врне, што не е често, половина од земјата станува и ги остава дините да се тркаат со погон на 4 тркала. Можете да го прашате вашиот хотел за локалните туристички агенции кои нудат сафари во пустината ако сакате да го пробате. Тие се нудат во Дубаи, Абу Даби и Ал Аин и обично вклучуваат културно искуство. Кога сте во пустинскиот камп, можете да учествувате во културните традиции на Емиратите, како што се возење со камила, традиционална облека, пушење шиша и јадење скара на јаглен сервирана под ѕвездите.

Посетете ја Големата џамија Шеик Зајед

Џамијата Шеик Зајед, именувана по саканиот татко-основач на Обединетите Арапски Емирати, дефинитивно вреди да се посети. Џамијата, која се наоѓа во главниот град на Абу Даби, е составена од вредни материјали добиени од целиот свет. Посетата на џамијата, отворена за јавноста секој ден, освен петок за време на Рамазан, е и информативна и возбудлива. Блескавиот волумен од бел мермер на надворешноста е во добар контраст со инаку матната околина. Турнејата ве учи за исламската култура и е помалку застрашувачка отколку самостојно да шетате низ џамијата. Бидејќи џамијата Шеик Зајед е функционална џамија, постои правило за облекување. Секоја жена мора да се покрие од глава до пети. Нозете на мажите не смеат да бидат прикажани, иако нивните раце се прифатливи. Ако сте несоодветно облечени, џамијата ќе ве опреми со соодветниот фустан.

Прошетајте по The Плажа umeумеира

Плажата Walk-in Jumeirah, Дубаи е позната туристичка област со одлични хотели, шопинг и интернационална кујна. Плажата е достапна за јавноста и бесплатна за капење. Има простор за играње вода за мали деца, воден парк на надувување за возрасни и возење со камили по песокот. Тоа е идеална туристичка дестинација во Обединетите Арапски Емирати. Додека плискате низ брановите, можете да ја видите палмата Атлантида како лебди во океанот и Бурџ Ал Араб подолу по брегот, исто како на оние фотографии од Дубаи со совршена слика. Овде станува неверојатно топло во текот на летото, а водата се загрева до температурата на топла бања, па ако го пробате ова помеѓу ноември и март кога времето е поладно, ќе се забавувате многу повеќе.

Пешачење во Вади

Пешачењето во Вади е задолжително ако барате уникатно искуство во ОАЕ. Вади е традиционален термин за речно корито или кањон направен од камен. Тие остануваат суви поголемиот дел од годината, но кога врне, брзо се полнат со водата што блика од планините. Вади Тајиба, лоциран во близина на Масафи, е целодневна авантура од Дубаи. Екскурзијата во областа го открива Фалај, бедуински систем за наводнување што се користи за наводнување палми. Постојат урми, а во зависност од врнежите, вади се полни со вода, обезбедувајќи спокојна мала оаза во пустината.

Погледнете го натпревар за убавина во камила

Селото Лива оживува секоја година за годишниот фестивал Ал Дафра, кој е скриен во празен сектор во близина на границата со Саудиска Арабија. Натпреварот во камила е уникатен дел од ова патување и единствена можност да се видат аспектите на бедуинската култура. Се одржува во декември кога времето е поладно, камилите се испитуваат за фактори како што се исправноста на ушите и должината на трепките. Победничките камили потоа се обложени со шафран и го добиваат својот дел од паричната награда од 13 милиони американски долари! Овој настан вреди 6 часа кружно возење бидејќи е поставен меѓу неограничени дини и вклучува трки во Салуки, културни претстави и пазари.

Возете го најбрзиот тобоган на светот

Одете на островот Јас во Абу Даби и посетете го Ферари Светот. Има многу што да се види и направи за сите возрасти, но пресвртната точка е познатата Формула Роса. Овој тобоган е навистина брз, достигнувајќи брзина до 240 километри на час. Тие ви обезбедуваат заштитни очила за да ги ставите пред да возите. Додека го посетувате островот Јас, треба да ги посетите Yas Waterworld, Yas Mall и Yas Beach Club. Ако барате нешто малку поелегантно, одете во коктел барот Skylite на Viceroy Hotel Yas Island на врвот.

Посетете го Бурџ Калифа

Ако сте во посета на Дубаи, мора да го посетите Бурџ Калифа. Однадвор е неверојатно, но погледот одвнатре е неспоредлив на 555 метри на небото. Резервирајте го вашиот билет онлајн за околу 4 или 5 часот, и ќе можете да останете на палубата за набљудување онолку долго колку што сакате. Можете да ја видите метрополата Дубаи преку ден и ноќе ако ја посетите во ова време од денот. Откако ќе се наполните со глетката, упатете се до трговскиот центар, Souq al Baha и фонтаната Дубаи во езерото Бурџ Калифа. Вечерните концерти се одржуваат во фонтаната на секои половина час со почеток во 6 часот и завршувајќи во 11 часот Комбинацијата на осветлување, музика и други елементи создава уникатно искуство.

Ски дубаи

Фактот дека сте во еден од најжешките градови во светот не значи дека не треба да можете да скијате. Бидејќи снегот е тешко да се помине во Дубаи, тие подигнаа снежна планина во нивниот масивен трговски центар.

„Планина“ од 279 метри, која дури и однадвор изгледа чудно величествено, е главната атракција. Постојат неколку скијачки патеки на вештачките геолошки карактеристики. Ако скијањето или сноубордингот не ви е работа, има многу други опции, како тобогани, па дури и место каде што можете да запознаете пингвини.

Само затоа што се чини дека нешто не одговара во Дубаи, не значи дека нема, а Ски Дубаи не е исклучок. Во тој регион во светот, концептот на ски-центар е толку туѓ што секој влезен билет вклучува капут и изнајмување снег бидејќи нема практична потреба да има такви работи во спротивно.

Посетете го Дубаи Мол

Огромниот трговски центар Дубаи, кој вклучува над 1,300 бизниси, е еден од најголемите трговски центри во светот. Дури и ако немате намера да купите ништо, посетата на овој огромен трговски центар е задолжителна: трговскиот центар Дубаи исто така има голем број на опции за забава, вклучувајќи лизгалиште, кино и голем број атракции погодни за деца, вклучувајќи аквариум со десетици илјади водни животни. Застанете покрај фонтаната Дубаи надвор од трговскиот центар некое време ако сте во областа доцна во ноќта.

Одете со метрото до станицата Бурџ Калифа/Дубаи Мол за најлесен пристап. Трговскиот центар го опслужуваат и две автобуски линии, бр. 27 и бр. 29. Секој ден од 10 часот наутро до полноќ, трговскиот центар Дубаи (и сè што е во него) е достапен за јавноста. Додека истражувањето околу трговскиот центар е бесплатно, одредени атракции во трговскиот центар ќе бараат влез.

Посетете ја џамијата Џумеира

Патниците силно ја поттикнуваат посетата на оваа дестинација, дури и ако не сте религиозни, поради нејзината едукативна вредност и културно значење. Едукативната презентација на водичите за архитектурата на џамијата и поучната дискусија за исламот беа добро поздравени од посетителите.

Но, прво, забелешка за однесувањето: оние кои имаат намера да ја посетат џамијата треба да се облекуваат скромно, со долги ракави и долги панталони или здолништа. Од жените ќе се бара и да носат шал за покривање на главите. Ако немате традиционална облека, џамијата со задоволство би ви ја дала соодветната облека за прием.

Патувањето чини 25 дирами (помалку од 7 долари), а децата под 12 години се дозволени бесплатно.

Планирајте патување во ОАЕ:

ОАЕ сега се достапни за сите вакцинирани патници без потреба да поминат низ карантин! Дали сте подготвени за незаборавно празнично искуство?

Сега е совршен момент да се опуштите на сонце и повторно да се поврзете со природата. Време е да се нурнете во нови култури, да продолжите со нови искуства и да ги истражите Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ). Време е малку да се забавувате, да поминете време со вашето семејство и да создадете нови спомени.


како да добиете договор за хотели во центарот на Дубаи

Дали го планирате вашето следно патување во центарот на Дубаи? Дали сонувате да престојувате во некој од луксузните и прекрасни хотели што ги нуди градот? Па, имаме одлична вест за вас! Во овој пост, ние ...

колкав раст доживуваат хотелите годишно во Дубаи

Дубаи е град на луксуз и иновации, кој привлекува туристи од целиот свет со ветувања за авантура, релаксација и уживање. Централно место во ова ветување е просперитетната хотелска индустрија во градот, која стана витален придонесувач за економијата ...

кога е ниската сезона за хотели во Дубаи

Добредојдовте во гламурозниот град Дубаи, град на кој не му треба вовед! Како светски позната дестинација, Дубаи може да се пофали со прекрасни песочни плажи, неверојатна архитектура и неодоливо луксузно искуство. Покрај атракциите во градот, најдобро време за планирање на ...

колку се хотелите и апартманите во дубаи

Дали планирате да го посетите Дубаи наскоро и се грижите да го пронајдете вистинското сместување што одговара и на вашиот буџет и вкус? Ако одговорот е да, тогаш ова може да биде совршено време да престанете со вашите грижи и да ни верувате да водиме ...

кои хотели се токму на прошетката во марина во Дубаи

Дубаи е познат по својот раскош, екстраваганција и хоризонтот кој го одзема здивот, а едно од најдобрите места за уживање во овој поглед е Дубаи Марина Век. Ако планирате патување во оваа блескава метропола, можеби ова е време ...

колку добри id хотели на Дубаи Крик за два дена

Областа на Дубаи Крик Ако планирате патување во Дубаи, тогаш сте за уживање. И ако барате совршено место за престој, тогаш не гледајте подалеку од Дубаи Крик. Тоа е прекрасна област со богата ...

кои хотели во Дубаи имаат вклучена шатл-служба на аеродромот

Дубаи, градот на златото, е популарна туристичка дестинација која привлекува милиони посетители секоја година. Еден од најважните аспекти на пријатното патување е да имате удобно и удобно превозно средство. Затоа ние ...

што користат хотелите на Емиратите во Дубаи

Добредојдовте во раскошниот град Дубаи, каде луксузот и удобноста се во изобилство. Дубаи е идеална дестинација за патниците кои сакаат да искусат богато сместување, а како истакната авиокомпанија, Емирати соработува со многу од најдобрите во градот ...

колку се платени келнерите и келнерките во хотелите во Дубаи

Дали некогаш сте се запрашале колку заработуваат келнерите и келнерките во хотелите во Дубаи? Ако сте љубопитни за платите што ги заработуваат професионалците за угостителство во еден од најлуксузните градови во светот, тогаш сте на вистинското место! Добредојдовте...

каде се хотелите во Дубаи

Добредојдовте во Дубаи, град кој е надалеку познат по своето луксузно искуство и гостопримството од светска класа. Без разлика дали планирате да ја посетите за бизнис или за одмор, наоѓањето на совршено место за престој е од клучно значење за да се обезбеди незаборавно искуство. Дубаи ...